Tvorba žáků

Pohled do okénka odborného výcviku

Letošní podzim se nesl v duchu rautů a květinových aranží.

Na přípravě rautů se vystřídali postupně všichni učitelé odborného výcviku se svými žáky. Připravovali rautové řízečky, zeleninové a sýrové mísy, několik druhů masových i sýrových rolád, k mání byl i uzený losos či saláty v řeckém stylu. Vše bylo samozřejmě doplněno tradičními chlebíčky a chybět nemohlo ani několik druhů zákusků.  O četnosti rautů vypovídá i jejich následující výčet, kdy nebylo výjimkou konání hned několika akcí během několika po sobě jdoucích dnů.

Co se týče aranžmá interiérů a vazeb, podíleli se naši zahradníci na několika akcích. Dne 8. října se konala v sále Měšťanské besedy Dvorana slávy. Zde zajišťovali zahradníci výzdobu stolů a kytice pro oceněné i hosty.

Odpoledne 31. října na malém nádvoří Krajského úřadu Plzeňského kraje proběhlo setkání zaměstnanců s hejtmanem. Zde byla výzdoba laděna do barev podzimu.

V barvách národní trikolory se naopak nesla výzdoba ku příležitosti udělení Plaket hejtmanem Plzeňského Kraje.

Toliko k nejvýznamnějším akcím. Mezi nimi proběhlo i několik menších květinových vazeb či příprav drobného občerstvení.

Nesmíme zapomínat, že v duchu blížících se Vánoc připravovali cukráři se svými učiteli několik druhů vánočního cukroví, vánoček. Zahradníci naopak nabízeli v prostorách budovy školy k prodeji adventní výrobky. Vše vyvrcholilo 27. 11. 2019 na nádvoří Krajského úřadu vánočními trhy. Zde se sešly školy zřizované v Plzeňském kraji a nabízely široké veřejnosti cukroví, vánočky, vánoční dekorace  a mnoho dalšího. Návštěvníci mohli ochutnat palačinky, svařák, věnečky, lokše, aj. Navození vánoční atmosféry přispělo i hudební  podbarvení v podobě koled a písní s vánoční tématikou.

Vánoční trhy na Krajském úřadě Plzeňského kraje

Ve čtvrtek 29. listopadu 2018 se nádvoří KÚ PK ponořilo do vánoční atmosféry. Konaly se zde tradiční vánoční trhy, letos už sedmým rokem. Pro umocnění předvánoční atmosféry vyzdobili naši zahradníci vestibul KÚ PK vánočními dekoracemi. Na nádvoří pak školy z plzeňského kraje nabízely široké veřejnosti svoje výrobky. Jednalo se zejména o vánoční cukroví, vánočky, adventní věnce a další výrobky spjaté s adventním časem. Dále pak školy nabídly návštěvníkům i něco k zakousnutí v podobě klobás, bramboráčků, ale i sladkých palačinek. Pro velký zájem veřejnosti z let předchozích naše škola nabízela své výrobky ve třech stáncích.

Květinová výzdoba v Měšťanské besedě

V pátek 16. 11. 2018 zajišťovala naše škola květinovou výzdobu malého sálu Měšťanské besedy, kde se konalo udělování Čestné plakety hejtmana Plzeňského kraje za odvážné občanské postoje.

 

 

 

 

 

Raut pro PF ZČU

Naše škola dne 13. 11. 2018 zajišťovala na sále SOUE Plzeň raut pro pedagogickou fakultu ZČU v Plzni. Žáci kuchařských a cukrářských oborů připravili společně s jejich učiteli masové rolády, řízky s bramborovým salátem, studené sýrové rolády. Nechyběly ani zeleninové saláty s mozzarellou či losos. Na své si na rautu přišli i milovníci sladkého, kteří si mohli vybrat z několika druhů zákusků a pohárů.

   

Raut v Techmania Science Center – setkání s hejtmanem

Dne 31. října 2018 připravili žáci oboru Stravovací a ubytovací služby – Kuchařské práce se zaměřením na přípravu jídel a žáci oboru Potravinářská výroba – Cukrářské práce raut, který se konal na dvou místech v prostorách Techmania Science Center. Akci v Techmanii, pod názvem Setkání s hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem, pořádala společnost Deník. Na debatě s hejtmanem se především řešila budoucnost školství, vzdělávání v technických oborech a financování sportu. Dalšími hosty setkání byli náměstkyně hejtmana Plzeňského Kraje pro oblast školství a cestovního ruchu Mgr. Ivana Bartošová, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu JUDr. Jaroslava Havlíčková, MBA, předseda TJ Hrádek David Redl a bývalý hokejista a majitel klubu HC Škoda Plzeň Martin Straka. V ranních hodinách byl pro zúčastněné připraven coffee break v prostorách konferenčního sálu. Po zakončení jednání se přesunuli všichni účastníci jednání do prostorů horní galerie Techmania, kde byl připraven raut.

Coffee break

   

Raut

         

Prodej dušičkové vazby a podzimních výpěstků

Prodej dušičkové vazby a podzimních výpěstků

     

Škola vystavovala na zahrádkářské výstavě

Ve dnech 12. a 13. října 2018 se naše škola zapojila do výstavy českých a bavorských zahrádkářů v Plzeňském kraji. Výstava probíhala v kulturním domě Šeříkovka v Plzni Slovanech. Výstavu zahrádkářů pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci s Českým zahrádkářským svazem.  Návštěvníci si mohli prohlédnout výpěstky, které vystavovali žáci oboru Zahradnické práce spolu s učiteli odborného výcviku, dokonce byla možnost si určité druhy u našeho stánku zakoupit.

    

Žáci oboru Zahradnické práce se zúčastnili výstavy v Klatovech

Dne 5. října se vydali žáci oboru Zahradnické práce na Střední zemědělskou a potravinářskou školu do Klatov, kde se zúčastnili výstavy Českého zahrádkářského svazu. Žáci si spolu s učiteli odborného výcviku prohlédli celou expozici výstavy včetně stánků s prodejem výrobků a výpěstků. Většina našich žáků využila možnosti degustace modrých brambor vypěstovaných žáky Klatovské školy. Nakonec si prohlédli areál školní zahrady včetně ovocného sadu a dendrologických sbírek. Žákům se také líbila expozice bonsaí, na kterou se mohli v rámci výstavy podívat.

    

Žáci školy připravili raut v Domě hudby

Ve středu 3. října 2018 připravili žáci školy spolu s učiteli odborného výcviku raut pro sto lidí v prostorách Domu hudby. Všichni zúčastnění mohli ochutnat mini zákusky od cukrářů, masité pokrmy od kuchařů a o květinovou výzdobu se postaral obor zahradnický. Dobroty byly připravené pro téměř padesát talentovaných studentů, které ocenila náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Mgr. Ivana Bartošová a vedoucí odboru školství, mládeže a sportu JUDr. Jaroslava Havlíčková, MBA. Spolu se studenty byli oceněni jejich pedagogové a také střední školy, jejichž žáci se umístili na medailových pozicích v celostátních a mezinárodních kolech soutěží.